A KN els napja szerencssen indult. A beharangozott hvs id s es ellenre rekken hsgben s verfnyes napstsben vgtunk neki a trnak.
Elszr lovaskocsival jrtuk krbe a Wekerletelepet, amelyet 1908-ban pttetett a miniszterelnk, Wekerle Sndor. Az akkori vroshatron kvl, llami pnzen lteslt munks- s tisztviselnegyed ltrehozsnak clja, hogy llami alkalmazottak rszre brlaksokat biztostsanak. A terveket Gyri Ottmr ksztette. Figyeltek arra is, hogy a clszersg mellett szpszeti szempontok is rvnyesljenek, ezrt a kivitelezskor 48 fle hztpust alkalmaztak, tbb ptszt megbzva, hogy elkerljk az egyhangsgot. Az ptkezsnl a kor legkorszerbb anyagait s technikit hasznltk.
A lakhzak 70%-a fldszintes (ezek a kisebb utckban helyezkednek el 4 mteres elkerttel), 30%-a emeletes volt (a futckban, ezek vonalban tallhatk). A F teret Ks Kroly tervezte, az itt tallhat pletek ktemeletesek. A telepgondnoksg sajt kertszetet tartott fenn. Kzterleten 50 000 ft ltettek, a F tr pompzott a sokszn s illatoz virgoktl. Az itteni homokos talaj kedvezett a csonthjasoknak, a brlk laksonknt ngy gymlcsft teleptettek, gy 16 000 fa kerlt a kiskertekbe. A kertsek mell pedig ribizlibokrokat ltettek.
Ngy iskolval (s a hozz tartoz vodval) rendelkeztek. Korbban, amikor a gyerekek szma akr a 8-10-et is elrte csaldonknt (mindezt 40 nm-en), 22 000 f, manapsg 11 000 ember l ott.







Ezutn az llatorvos-tudomnyi Egyetemre vitt az utunk, egy rendhagy campusnz trra. Megismerkedtnk a Steindl Imre (Orszghz) tervezte plet trtnetvel, ptszeti, iparmvszeti remekeivel, kztk a Zsolnay kermikkal s Rth Miksa vegablakaival.







Az utbbi kt mvsz kti ssze trnk kvetkez llomst az elzvel, a Prizsi Nagyruhzhoz, azaz a volt Divatcsarnokhoz mentnk ezutn.

Lotz termt senkinek sem kell bemutatni, de hogy a tetrl milyen pomps kilts nylik Budapestre, azt szerintem kevesen tudjk.


A napot a Rendrmzeumban zrtuk, amit a htvge cscspontjnak kiltottunk ki utlag.


Rszt vettnk trlatvezetsen az lland killtson, ahol megnzhettk Rzsa Sndor koponyatetjt, megismerkedtnk Kiss Blval, az els magyar sorozatgyilkossal. a hrhedt cinkotai asszonyirt bdogos, aki ht nt csbtott el, lt meg s rejtett fmhordba a sajt hza fszerben, hogy utna hnapokig gondtalanul dorbzolhasson a pnzkbl. A kegyetlen gyilkossgokra csak 1916-ban derlt fny, egy vvel azutn, hogy egy szerbiai fogolytborban elhunyt, miutn az els vilghbor kitrsekor besoroztk a Monarchia seregbe.
Pontostottuk Matuska Szilveszterrel kapcsolatos ismereteinket is (nem a biatorbgyi viaduktot, nem a bcsi gyorsvonatot robbantotta fel, hanem a snpr nhny mteres szakaszt, ennek kvetkeztben siklott ki a vonat s halt meg 22 ember).
Megtudhattuk azt is, hogy az ujjlenyomat szakszer elnevezse brfodorszl rajzolat.
Ezutn megltogattuk a mosonyi utcai lovaskrletet, ahol a kikpzett rendrlovak laknak.


Volt mg Dians cukorka s/vagy konyakmeggy elfogyasztsa utni alkoholszondztats, tenyrlenyomat vtel, rszeg szemveg kiprbls, illetve be lehetett ltzni a rohamrendrk felszerelsbe (slyos, meleg, ormtlan, le a kalappal a viseli eltt).


Ez a program remek volt. Informatv, szrakoztat, az eladk s animtorok nagyon kedvesek, kszsgesek s lelkesek.
Sajnos a kriminalisztikai killts zrva volt (gy nem lthattuk Kntort sem), ezrt mindenkpp vissza kell mg ide ltogatnunk a ksbbiekben.
A vasrnap esvel indult, de amikorra a Sznhztrtneti Mzeumhoz rtnk, megint szp id lett. Nem is gondoln az ember errl az egybknt nem ltogathat pletrl, hogy a zajos Krisztina krtrl belpve micsoda rtkeket rejt.
Az eredetileg fldszintes palott 1830-ban pttette ldsy Antal budai vrkapitny. Lnya, Mria 19 vesen ment frjhez a 40 ves Clark dmhoz, akivel annak hallig szintn itt ltek. Az U alak plet amfildos elrendezs volt, azaz a szobk egymsbl nyltak.
Az 1930-as vekben bvttette ki ldsy Antal unokja emelet rptssel, klasszicista-copf stlusban. Az pletet s a teraszt kr alak tlikert kttte ssze.







A mzeum 1952-ben kltztt az emeletre, a 80-as vekben kaptk meg a fldszintet is. A tncmvszeti s a minsgi (nem vsri) bbjtszssal kapcsolatos gyjtemnykre a legbszkbbek. Komoly knyvtrral rendelkeznek, tovbb kzirattrral, film, fnykp, plakt, jelmez, stb. gyjtemnnyel.



Belepillanthattunk pldul a Nemzeti Sznhz bntetknyvbe, amelyben feljegyeztk, hogy a sznhzi dolgozk (kztk Laborfalvi Rza) milyen vtsgeket kvettek el s azrt milyen bntetst rtt ki rjuk a sznhz „statriuma”. tlapozhattuk Kardy Katalin szemlyes fotalbumt (benne frdruhs kpekkel), illetve megnzhettnk kzzel rt szndarab rendezi pldnyt, vagy jelmezek szabsmintjt tartalmaz szakknyvet is.



sszessgben megint sznesre s lvezetesre sikerlt az idei rksgnapi programunk is. Voltak mellfogsaink (a tettr beptsek tmakre is ez a kategria), de ezekre boruljon a feleds jtkony homlya.
Mondanm, hogy megynk jvre is, de tl nagy a konkurencia. Ugyanezen htvgn volt a Nyitott Templomok Napja s a Sznhzak jszakja (a Nemzeti Vgtt mr nem is emltem, mert az hidegen hagy s csak a kzlekedsnket neheztette). Fl szvnket otthagytuk az Andrssy ton, amikor a Prizsi Nagyruhz apropjn arra jrva, zeltt kaptunk az Operahz aznap estre tervezett produkcijbl, illetve nagyon sajnlom, hogy nem tudtam rszt venni az trium Film-Sznhzban megtartott Ed Is On koncerten sem.
Egyedli megoldsnak az tnik, hogy klnoztatjuk magunkat. Hogy fel tudjuk habzsolni mindazt a kulturlis nyencsget, amit kedvenc vrosunk felknl s elnk tlal.